Današnji automobili sastavljeni su od brojnih autodijelova. Neki od njih su vozačima poznatiji nego neki drugi, posebno zato što će ih vjerojatno kad tad morati zamijeniti, primjerice kao što akumulatori. S druge strane, tu su i oni manje poznati, za koje ste možda i čuli, ali možda ne znate puno o njima, jer ih dosad niste morali mijenjati ili popravljati. Auto amortizeri spadaju upravo u tu skupinu.
Imaju ih svi automobili i zaduženi su za nekoliko stvari, između ostalog za smanjivanje poskakivanja automobila i naginjanja te za smanjenje spuštanja prednjeg dijela kada kočite i spuštanja stražnjeg dijela kada ubrzavate.
Brojne funkcije amortizera
Automobilski amortizeri zaduženi su za brojne funkcije, a mnogi vozači nisu niti svjesni te činjenice.

Neke od osnovnih funkcija amortizera na automobilu su:
- Kontrola pokreta opruga i ovjesa
- Sprječavanje prijevremenog trošenja guma
- Održavanje dinamičkog poravnanja kotača
- Smanjenje trošenja drugih sustava u automobilu
- Pomoć pri ujednačenom trošenju svih guma
Tako oni utječu na brojne druge sustave u automobilu, kao što su ovjes, kočnice i drugo. I stoga je vrlo važno da su oni potpuno ispravni.
Podjela amortizera
Auto amortizeri mogu se klasificirati po više različitih čimbenika, no osnovna podjela je na:
- Jednocijevne
- Dvocijevne
Jednocijevni amortizeri funkcioniraju na isti način kao i svi ostali (klip se naizmjenično kreće unutar cijevi koja je napunjena uljem), ali uz jednu sitnu razliku. Naime, oni na jednom svom kraju imaju i malu količinu dušika pod visokim tlakom.
Dvocijevni amortizeri se dijele još na dvije vrste:
- hidraulične
- niskotlačne plinske
Hidraulični su najviše zastupljeni u tvorničkoj ugradnji u automobile, a često ih nazivaju i uljnim. Niskotlačni plinski često se nazivaju i samo plinski.
Zamjena amortizera
Ovisno o tome koliko se često vozite automobilom kao i o tome po kakvim terenima ga vozite, ovisi i potreba za zamjenom amortizera. Postoji nekoliko stvari koje ćete primijetiti tijekom vožnje, a koje bi mogle biti povezane s istrošenim amortizerima:
- čuje se lupanje pri prolasku preko rupa
- auto se ljulja i pri vožnji u jednom pravcu
- loše držanje putanje u zavojima
Ovo su neki simptomi koji mogu biti povezani s istrošenim amortizerima. Očekivani vijek trajanja im je oko 80 000 km, no preporučuje se da ih redovito provjeravate nakon svakih 20 000 km. Naravno, očekivani vijek trajanja ovisi o mnogo čimbenika: vozite li se često po neravnim i lošim cestama, koliko često se vozite automobilom i slično.

Čitajte i sljedeći članak: Ne čekajte s izmjenom rezervoara goriva u autu
Rezervoari goriva u autu se cijelo vrijeme prazne i dopunjuju i za njih nije dobro ako se često isprazne gotovo do kraja.
Opasnost istrošenih amortizera
Istrošeni amortizeri mogu biti opasni na više načina. Testovi pokazuju da se uz njih automobilu produžuje put kočenja. Što je brzina veća, put kočenja je duži. Tako je dokazano da se pri brzini od 100 km/h taj put kočenja produžuje za čak 7 metara. Možda vam to ne izgleda puno, ali to može značiti razliku do sudara ili do neke druge nesreće.

Osim utjecaja na sigurnost, istrošeni amortizeri mogu loše utjecati i na druge dijelove automobila, pogotovo na ovjes. Isto tako, gume na automobilu će vam se neravnomjerno trošiti, što može imati i utjecaj na povećanu potrošnju goriva.
Odaberite provjerene marke autodijelova
Kada birate autodijelove koji su važni za vašu sigurnost u vožnji, svakako biste trebali birati one poznatije marke, odnosno one koje proizvode poznatiji proizvođači. To ne mora značiti da se i na taj način ne može dogoditi da kupiti neki dio koji ćete morati zamijeniti brže nego što ste zamislili, ali sigurnost je ipak na vašoj strani.
Amortizeri nisu izuzetak pa primjerice pri njihovoj kupnji, svakako provjerite ima li u ponudi modela marki kao što su Bilstein, KYB, SRL, Monroe i slično. Upravo oni će vam jamčiti da ste kupili baš onu najkvalitetniju robu.
I ovjes je važan za sigurnu vožnju
Uz razne autodijelove koji su bitni za sigurnost vas i ostalih sudionika u prometu, ovjes automobila također treba izdvojiti kao vrlo bitan. On je zaslužan za preuzimanje svih sila i vibracija koje se javljaju tijekom vožnje pa se može reći i da je zaslužan za udobnost u vožnji. No, kako bi sve ispravno funkcioniralo i kako bi ovjes mogao obavljati svoju zadaću, vrlo je bitno da su svi kotači postavljeni u određenom položaju, odnosno da imaju dobru geometriju.
Zbog loših cesta, kao i zbog penjanja na rubnike i slično, geometrija kotača može biti narušena, a samim tim i automobilski ovjes više neće optimalno štititi automobil. Zato se preporučuje da se geometrija ovjesa provjerava barem jednom godišnje i podesi po potrebi.