Automobilski akumulatori su svojim radom zapravo slični baterijama. Takva baterija je izrađena od 5 dijelova koji su međusobno spojeni. Svaka ćelija sastoji se od pločica koje su pozitivno i negativno nabijene i poslagane su naizmjenično. Također, između pločica su postavljeni izolatori. Cijela takva baterija je uronjena u elektrolit sa sumpornom kiselinom.
Princip rada akumulatora za auto je da se pri njegovom pražnjenju kemijska energija pretvara u električnu koja se koristi za napajanje svih potrebnih uređaja. Kada motor radi, tada dolazi do obrnutog procesa. Akumulator preostalu električnu energiju koja je višak ponovo pretvara u kemijsku te je pohranjuje.
Dvije najpopularnije vrste akumulatora za auto
Pogledate li danas malo po trgovinama s autodijelovima i autoopremom, pronaći ćete veliki asortiman. Kada su u pitanju auto akumulatori, mogu se pronaći dvije popularne vrste: otvoreni i zatvoreni.
Otvoreni modeli
Otvoreni akumulatori se, kao što im i sam naziv govori, mogu otvoriti. To je zgodno jer se na taj način jednostavno može provjeriti gustoća i količina elektrolita pa su lakši za održavanje jer ćete znati kad ih morate dopunjavati ili kada će doći vrijeme za njihovu zamjenu.
Zatvoreni modeli
Teži su za održavanje jer ih nije moguće otvoriti i vidjeti u kakvom su stanju. Stoga, morate ih pravilno koristiti kako ne bi došlo do njihovog prebrzog pražnjenja ili kvara.
Dovoljno jačine za napajanje uređaja u automobilu
Brojni uređaji u automobilu troše i puno električne energije. Primjerice, kada je u pitanju rasvjeta, imate li led sijalice za auto LED H7, one troše dosta energije te nikako nije dobro da ostavite upaljena svjetla tijekom noći jer se lako može dogoditi da ujutro nećete moći upaliti automobil.