Mnogi vozači ne znaju što je lambda sonda i čemu služi sve dok ne dođe do problema u vožnji uzrokovanih kvarom ovog dijela automobila. Riječ je o malenom uređaju, kojeg često nazivaju ekološkim senzorom, a koji računalu šalje informacije o sastavu smjese u ispušnim plinovima i je li potrebno mijenjati omjere u toj smjesi.

Što je sonda lambda?
Lambda sonda je obavezan dio svakog automobila, a noviji i ekološki osvješteniji auti mogu imati i po dvije ugrađene lambda sonde. Jedna će biti ugrađena ispred, a jedna iza katalizatora i zajedno će utjecati na ispušne plinove i očitavati greške u katalizatoru.
Zašto je ovaj mali uređaj toliko bitan za ekologiju? Zbog toga jer regulira količinu ispušnih plinova koje proizvode automobili i time smanjuje zagađenost zraka i okoliša.
Auto lambda sonda je maleni dio, sličan svjećici, ali je njegova uloga jako važna i nadasve je fascinantno kako tako maleni uređaj može obavljati tako vitalnu funkciju, osobito s obzirom na mjesto na kojem se nalazi. Prije nego što su lambda sonde počele ugrađivati u automobile katalizatori su uspijevali korigirati 60 % ispušnih plinova, a sada je stupanj pretvorbe katalizatora gotovo stopostotan.

Lambda sonda – velika snaga u malom senzoru
Lambda sonda radi na vrlo jednostavnom principu:
- Šalje informacije motoru
- On reagira na te informacije i mijenja sastav smjese plinova ako je potrebno
- Signali koje sonda šalje će otkriti računalu kakvo je stanje smjese i treba li računalo utjecati na nju.
Omjer zraka i goriva je stoga vrlo nestalan i promjenjiv jer sonda stalno šalje signale motoru o razini kisika u smjesi.
Automobilska lambda sonda svojim radom omogućava najbolji mogući rad katalizatora jer promjene u sastavu smjese pokreću procese oksidacije i redukcije u katalizatoru čime se poboljšava njegov rad. Zbog toga dolazi do smanjenja količine štetnih spojeva iz ispuha (osobito dušikovih i ugljikovih oksida).
Zbog čega je važna?
Evo zbog čega je to toliko važno. Važno je jer proizvođači automobila žele osigurati što bolje izgaranje goriva i manju emisiju ispušnih plinova u atmosferu, u čemu jako pomaže i ugrađeni katalizator. Niža emisija ispušnih plinova znači manje zagađenu atmosferu i kvalitetniji zrak, pa je jasno zašto je uloga lambda sonde tako važna.
Cijena sonde
Cijena lambda sonde je visoka, što je standard kod autodijelova koji imaju važnu i zahtjevnu ulogu. Zbog toga ju je potrebno redovno provjeravati i ne dozvoliti njeno brzo propadanje. Sonda se s vremenom može istrošiti ili pokvariti, a to će utjecati na kvalitetu njenog rada.
Neispravna sonda
S obzirom na to da se sonda nalazi odmah iza ispušne grane (ispred katalizatora) njen kvar nije iznenađujući zbog pozicije u vrlo zahtjevnom okruženju i lošim uvjetima.
Smatra se da je lambda sonda neispravna kada auto dostigne nivo od preko sto tisuća prijeđenih kilometara, ali ponekad do zamjene mora doći i ranije. Neki od čestih simptoma kvara lambda sonde su ispuštanje crnog dima iz ispušne cijevi ili neuobičajeno visoka potrošnja goriva. Ako primijetite da auto radi s manje snage – tomu također može biti uzrok kvar lambda sonde.
Izduvni sistemi kontroliraju odvođenje plinova
Izduvni sistemi automobila kao svoj glavni zadatak imaju odvođenje vrućih plinova nastalih radom motora na otvoren prostor (sigurnosna mjera za putnike), ali dodatno služe i kao prigušivači buke koja nastaje u motoru prilikom ispuha.
Izduvni sistem se sastoji od nekoliko dijelova i svaki od njih obavlja bitan posao. Ispušna grana i ispušne cijevi su priključene na katalizator i prednji lonac, a važnu ulogu ima dio sustava koji prigušuje buku – auspuh.

Plinovi iz motora putuju kroz ispušne ventile u ispušne cijevi, a s obzirom na to da su pod velikim tlakom uzrokuju jako titranje i jaku buku koja bi bila nepodnošljiva da plinovi ne prelaze dugi put kroz ispušne kolektore, cijevi i auspuh, koji prigušuju već smirenije zvučne titraje plinova. Svi ovi dijelovi se zajednički nazivaju izduvni sistemi.
Automobilski auspuh
Auspuh je dio izduvnog sistema koji odbija ili upija zvukove plina koji putuje kroz ispuh do te mjere da ne ometaju prilikom vožnje. Auspuh i izduvne cijevi se najčešće proizvode od čeličnog lima, ali s obzirom na to da su konstantno u doticaju s vlagom, solju i nečistoćom – vrlo često korodiraju i izvana i iznutra (izgaranjem benzina nastaju i nagrizajući spojevi) pa ih je potrebno češće mijenjati.
Kvar na auspuhu je mnogo češći kod automobila koji voze na malim udaljenostima jer se oni češće pale, a korozija napreduje svaki put kada se motor pušta u rad.