Ključni element za efikasno amortiziranje svih neravnina tijekom vožnje i osiguravanje bezbrižne vožnje su amortizeri ili ublaživači. On će osigurati ne samo udobnu vožnju već i spriječiti različita oštećenja na autu. Rade po principu pretvaranja kinetičke energije u toplinu pomoću opruge i funkcionira na temelju otpora. Pojednostavljeno, ovaj mali mehanički dio automobila smanjuje vibracije i udarce uzrokovane vanjskim faktorima ceste što je vrlo bitno za svakog vozača i njegovo vozilo.
Amortizeri omogućavaju sigurnu vožnju
Amortizer i pripadajuća opruga smanjuju velik broj negativnih pojava kod svakog vozila a najbrojnija su poskakivanje auta tijekom vožnje, naginjanje ili njihanje auta te spuštanje prednjeg ili stražnjeg dijela auta prilikom kočenja ili ubrzavanja.
U svemu ovome u pomoć će vam priskočiti kvalitetni i pouzdani amortizeri koji će kontrolirati pokrete opruga i ovjesa i omogućiti upravljanje autom i sustavom kočenja. Također će utjecati na stanje vaših guma jer će spriječiti njihovo prijevremeno trošenje i pomoći automobilu u održavanju kontakta guma s asfaltom, tj. cestom.
Amortizeri također iznimno blagotvorno djeluju i na neke druge automobilske sustave pa smanjuju njihovo trošenje, osobito u kočionom sustavu. Ne smije se zanemariti niti vrlo bitan faktor za vozače jer je jedna od osnovnih funkcija amortizera i smanjivanje umora vozača.
Amortizeri i njihova osnovna podjela
Amortizeri se u osnovi dijele na:
- jednocijevne – mono-tube
- dvocijevne – twin-tube
Jednocijevni amortizeri rade kao i svi ostali amortizeri – klip se naizmjenično kreće unutar cijevi koja sadrži ulje, ali ovdje se na jednoj strani nalazi visokotlačni dušik.
Najčešće korišteni su hidraulični dvocijevni amortizeri, poznat kao uljni amortizeri. Ovo su iznimno učinkoviti amortizeri, iako se i kod njih mogu nabrojati neke male negativne karakteristike. S obzirom na korist koju pružaju te su karakteristike zanemarive.
Plinski amortizeri
Plinski amortizeri su zapravo niskotlačni dvocijevni amortizeri koji pomoću inertnog plina dušika (baš kao i kod hidrauličnog amortizera) rade na amortizaciji auta, samo na drugačiji način. Ova vrsta amortizera pokazala je iznimnu učinkovitost i omogućavanje udobnije vožnje. Veliki plus je pružanje visoke preciznosti upravljanja vozilom što je želja svakog dobrog vozača.
Briga oko amortizera
S obzirom na važnost amortizera u upravljanju vozilom i podizanju sigurnosti vožnje na viši nivo, amortizeri zaslužuju vašu pozornost i potrebno ih je redovito mijenjati i voditi brigu o njima.
Ne samo da će jedan ili nekoliko neispravnih amortizera utjecati na iskustvo vožnje i otežati upravljanje vozilom već vaš automobil neće zadovoljiti na tehničkom pregledu auta.
Redovni pregled
Redovnim pregledom amortizera možete otkriti ispuštaju li tekućinu, što se vizualno lako otkriva pregledom koji otkriva tamne mrlje na njima. Bitno je otkriti i imaju li amortizeri neka uleknuća, okrhnuća ili tragove hrđe na klipnjačama.
Test ljuljanja
Za provjeru stanja amortizera često se koristi i test ljuljanja:
- Primite karoseriju iznad kotača i snažno je zaljuljajte više puta kako bi vidjeli što će se dogoditi dalje.
- Ako se auto zaljulja još dva puta i zatim stane – sve je u redu.
- Nastavi li se ljuljati značit će da je amortizer tog kotača oslabljen i nefunkcionalan te svakako neće proći tehnički pregled vašeg vozila.
Zupčasti remen je presudan za pravilan rad motora
Svi današnji motori sinkroniziraju rad bregaste osovine pomoću zupčastog remena ili lanca. Iako su zupčasti remeni najrizičniji za obavljanje tog rada ipak su mnogo pouzdaniji od lanaca čija se kvaliteta čelika i obrada vrlo teško može kontrolirati. Stoga je remen najčešće rješenje koje može biti vrlo pouzdano ako ga se redovno servisira i mijenja.
Redovno mijenjanje remena
Redovno mijenjanje remena je presudno jer se zupčasti rementroši, a njegovo puknuće može uzrokovati veliku štetu. Može doći do puknuća kod kojeg klip udara i savija ventil, a može se dogodi i velika šteta pri kojoj se ventil lomi i njegov odlomljeni dio uništava dijelove motora što može dovesti do velike štete i financijskih gubitaka.
Zbog toga je bitno mijenjati zupčasti remen na vrijeme, najbolje ono propisano od strane proizvođača. Uz izmjenu zupčastog remena preporučeno je zamijeniti crpku za vodu. Crpka košta nekoliko stotina kuna, ali mijenjanje crpke i remena istovremeno osigurat će vam miran san.
Zamjenski zupčasti remen
Prilikom kupnje zamjenskih dijelova uvijek treba pripaziti na kvalitetu i osigurati dobar zupčasti remen. Kupnjom kvalitetnog proizvoda priuštili ste ono što je najbolje za vaš automobil i biti sigurni tijekom čitave vožnje.
Kupovinu zupčastog remena možete obaviti i putem pouzdane online trgovine, što se vrlo često pokaže kao odličan izbor koji uključuje kvalitetan proizvod, štednju vremena i novaca.